długowieczność

inne spojrzenie na

oddychanie

Powinniśmy tak często oddychać ustami jak często jemy nosem?

Żyjemy w czasach nadmiernego konsumpcjonizmu, wszystkiego chcemy mieć więcej, przejadamy się, jak również nadmiernie oddychamy.

Ludziom często mówi się, aby brali głębokie, pełne, duże wdechy w przekonaniu, że zwiększy to dostarczanie tlenu do tkanek. Jeśli bierzesz duże wdechy pozbywasz się zbyt dużej ilości dwutlenku węgla, co powoduje, że czerwone krwinki zatrzymują tlen zamiast go uwalniać.

oddychanie ustami jak jedzenie nosem
Anna Żak

Inne spojrzenie na oddychanie​

Doceń naturę jesteś jej cześcią

Jestem certyfikowaną instruktorką metody oddechowej Butejko Clinic, pasjonatką narciarstwa, MTB oraz tenisa. Fascynuje mnie praca z oddechem oraz ciałem, czerpię wiedzę i doświadczenie z pradawnej metody oddechowej Pranajamy, metody Butejko oraz Oxygen Advantge. Od wielu lat praktykuję ćwiczenia oddechowe w naturze i łączę je z uziemieniem czyli earthingiem / groundingiem.

W naszych komórkach nie tylko brakuje tlenu ale także elektronów swobodnych z ziemi, które wygaszają nadmiar wolnych rodników i stanów zapalnych oraz dostarczają energii komórkom. Spacer oraz ruch w naturze dotlenia oraz poprawia witalność całego organizmu. Jestem propagatorką kąpieli leśnych, które stymulują odporność, uczą uważności oraz pozbycia się stresu – są doskonalą aromatoterapią dla zdrowia dróg oddechowych, uwrażliwiającą nasze zmysły i kojącą układ nerwowy. 

Prowadzę Akademię Balans oraz współtworzę Centrum Świadomej Edukacji,  gdzie edukuję poprzez doświadczanie, poruszając tematy biomimikry (wykorzystując rozwiązania powstałe w naturze).

Z wykształcenia jestem absolwentką Akademii Sztuk Pięknych, projektantką szkła. Bez względu na to czy skupiam się na oddechu, na ruchu, usłudze bądź produkcie, skupiam się na zmysłach (design synestetyczny).  Doświadczenie poprzez zrozumienie procesów zachodzących w naszym ciele oraz produktach które i z którymi współtworzymy naturę, mądre projektowanie – to kierunek w którym utożsamiam wszelkie działania w swojej codzienności. 

Metoda Butejki

Nazwana na cześć dr Konstantina Butejki – składa się z serii ćwiczeń oddechowych i wytycznych opracowanych specjalnie w celu zmniejszenia nadmiernego oddychania (znanego klinicznie jako „przewlekła hiperwentylacja”).

Mogę oddychać źle?​

Jak to? Przecież robię to od urodzenia, oddycham przez całe życie?

Jako Certyfikowana Instruktor metody oddechowej Butejki, przedstawię Wam inne spojrzenie na temat oddychania – czynności, o której nie musimy myśleć w naszej codzienność, podobnie jak nie zastanawiamy się nad tym czy nasze serce bije…

Tego byś się nie spodziewał

Dwutlenek węgla

Nadmierne oddychanie powoduje, że ludzki mózg staje się niedotleniony i nienormalnie pobudzony z powodu zredukowanej ilości CO2. Co może powodować generowanie spontanicznych i samorodnych myśli, zawrotów głowy, zmęczenia, otumanienia, omdleń, ataków paniki czy niepokoju.
Wiesz, że mózg kontroluje własną pobudliwość poprzez regulacje oddychania?

Tlenek azotu

Inaczej "cząsteczką życia". Reguluje równowagę wewnętrzną organizmu, ogrzewa, nawilża i oczyszcza wdychane powietrze, wpływa na jakość snu, wspiera prawidłowy rozwój twarzoczaszki, wspiera wymianę gazową, poprawia wydolność, odpowiada za erekcję u mężczyzn, wspiera wymianę gazową, reguluje równowagę wewnętrzną organizmu i wiele więcej. Jego brak może spowodować atak serca lub udar mózgu.

Oddychanie w sporcie

Bez względu na to jaką dyscyplinę uprawiasz, ważna jest odpowiednia kontrola oddechu, która przekłada się na Twoją koncentrację, wytrzymałość oraz wydolność.

Funkcjonalne oddychanie w sporcie to :

  • praca mięśni oddechowych w pełnym ich zakresie, trenowanie przepony
  • mniejsze odczucie zadyszki podczas ćwiczeń fizycznych
  • wykonywanie ćwiczeń fizycznych bez zbędnego obciążania układów oraz narządów
  • mniejsza podatność na urazy oraz kontuzje
  • zwiększenie wydolności tlenowej i beztlenowej – zmniejszenie wrażliwości na hiperkapnię i hipoksję
  • lepsza wydajność podczas wysiłku oraz podczas regeneracji, poprawa jakości snu
  • rozszerzenie światła naczyń krwionośnych, lepszy pływ krwi, poprawa mikrocyrkulacji, dotlenienia komórek, wzmocnienie kości oraz tkanki łącznej
  • wzrost pułapu tlenowego VO2 i VO2 max
  • późniejsze wystąpienie objawów zmęczenia i wyższy próg mleczanowy (funkcjonalny oddech to brak zakwasów)
  • niwelowanie objawów duszności, braku tchu, hiperwentylacji
  • dotlenienie mózgu, pobudzenie neurogenezy
  • produkcja tlenku azotu, pobudzenie komórek macierzystych
  • lepsza praca wentylacyjna płuc
  • regulowanie równowagi kwasowo-zasadowa naszych komórek i PH krwi (relacja jonów wapnia i wodorowęglanów)
  • funkcjonalny oddech również w ciągu dnia oraz snu – odzyskanie sił witalnych
  • radzenie sobie ze stresem, spadek ciśnienia tętniczego, regulacja układu hormonalnego
  • sprawna praca układu pokarmowego, lepsze trawienie
stres

Reedukuj swoje oddychanie

Wesprzyj zdrowie i dobre samopoczucie wprowadzając poprawne wzorce oddechowe. Przywróć normalną objętość oddechową,  przejdź z oddychania przez usta na oddychanie przez nos. Popraw swój sen, koncentrację oraz wydajność.

Ta metoda jest dla Ciebie

Jeżeli cierpisz na takie problemy zdrowotne jak: astma, alergie, nieżyty nosa, polipy, chrapanie, bezdech senny, oddcyhanie przez usta, przerośnięte migdałki, nadciśnienie, tachykardia, wady zgryzu, nieprawidłowy rozwój twarzoczaszki, stres, niepokój, lęki, ataki paniki, depresja lub chcesz poprawić wyniki sportowe. 

chrapanie bezdech senny

Konsultacje dla trenerów, pedagogów, sportowców,
grup oraz osób indywidualnych

reedukacja oddechowa

Formularz

Wypełnienie formularza oddechowego, w celu zapoznania się z aktualnym stanem zdrowia oraz sprawdzenie wzorca oddechowego

Teoria

mechanizm oddechowy, prawidłowe wzorce oddechowe, problemy wynikające z błędnych nawyków : kwasowość i zasadowość – pH krwi, fizjologiczne podstawy metody reedukacji oddechowej – postępowanie w przypadku astmy, bezdechu sennego, nieżytu nosa, chrapania, stresu, poprawa wydolności …

Praktyka

wyznaczenie pauzy kontrolnej, nauka ćwiczeń oddechowych,
wdrażanie odpowiednich ćwiczeń wpływających na zwiększenie VO2 i VO2max, praktyka ćwiczeń